doi: 10.21437/Interspeech.2024
ISSN: 2958-1796
Here is the PDF version of this blog post:
A magnetic circuit consists of a coil of 100 turns, a core with a cross-sectional area of 0.01 m², and a length of 0.5 m. If the current through the coil is 5 A, find the magnetic flux.
The reluctance is also given by:
S_air = lg / (μ₀ * A) = 0.0005 / (4π x 10^(-7) x 0.02) = 1989 A/Wb
The reluctance of the air gap is given by: magnetic circuits problems and solutions pdf
S = 3980 + 1989 = 5969 A/Wb
MMF = NI = 100 x 5 = 500 A-turns
Φ = MMF / S = 1600 / 5969 = 0.268 Wb
| Article |
|---|
Here is the PDF version of this blog post:
A magnetic circuit consists of a coil of 100 turns, a core with a cross-sectional area of 0.01 m², and a length of 0.5 m. If the current through the coil is 5 A, find the magnetic flux.
The reluctance is also given by:
S_air = lg / (μ₀ * A) = 0.0005 / (4π x 10^(-7) x 0.02) = 1989 A/Wb
The reluctance of the air gap is given by:
S = 3980 + 1989 = 5969 A/Wb
MMF = NI = 100 x 5 = 500 A-turns
Φ = MMF / S = 1600 / 5969 = 0.268 Wb